• SZWAJCARIA KASZUBSKA

    SZWAJCARIA KASZUBSKA

Czarny Kos położony jest na skraju niezwykłej krainy – ponad 200 jezior, 15 rezerwatów, 120 pomników przyrody, bezkresne lasy, barwne łąki, rozległe wzgórza, głębokie doliny, bystre rzeki, wszystko to znajdziecie Państwo w Szwajcarii Kaszubskiej. Pobliskie lasy, rozciągnięte na morenowych wzgórzach, jezioro i rezerwat przyrody Jar Raduni to znakomite tereny do uprawiania turystyki rowerowej, kajakowej i pieszej.

Można także wyruszyć szlakiem kultury i tradycji. Muzeum Kaszubskie w Kartuzach prezentuje historię ziemi kaszubskiej, tradycyjne stroje i ludowe instrumenty. Na corocznych festynach spotkać można twórców ludowych: hafciarki, garncarzy, rzeźbiarzy, skosztować kaszubskiego miodu, czy tabaki z oryginalnej tabakiery. Można także wybrać się w podróż magiczną, wkroczyć w świat legend i podań ludowych. Poszukać diabelskiego kamienia, stolemowych śladów, czy zamku księżniczki Damroki. Wycieczki po tej malowniczej okolicy z pewnością dostarczą Państwu niezapomnianych wrażeń, a CZARNY KOS będzie doskonałą, wygodną i atrakcyjną bazą. Służymy informacjami, mapami i pomysłami gdzie się wybrać i jak spędzić czas.

Oto skromna garść propozycji, co warto zobaczyć:

OKOLICE ŻUKOWA: Kościół z XIIIw., najstarszy zabytek architektury na Kaszubach, kościół parafialny św. Jana z XVIIw., rezerwat Jar Raduni, Muzeum Volskwagena w Pępowie.

OKOLICE KARTUZ: Kolegiata z XIV wieku z charakterystycznym dachem w kształcie trumny, rynek z secesyjnymi kamieniczkami, dwór kaszubski, muzeum kaszubskie, galerię „Refektarz”, zamek w Łapalicach.

OKOLICE KOŚCIERZYNY: Wieżyca (328 m n.p.m) z 35 metrową wieżą widokową, centrum edukacji i promocji regionu w Szymbarku, a tu Dom Sybiraka, replika bunkra „Gryfa Pomorskiego”, replika 300-letniego drewnianego dworku, dom do góry nogami i inne atrakcje, ogród botaniczny w Gołubiu, skansen kolejowy w Kościerzynie.

OKOLICE CHMIELNA: Muzeum ceramiki kaszubskiej, kościół z 1845r., checz kaszubską, grodzisko, młyn z 1738r

OKOLICE PRZYWIDZA: Cmentarzyska kurhanowe i grodzisko, królewski kamień

OKOLICE PRZODKOWA: Muzeum pożarnictwa, kościół św. Amdrzeja zbudowany z ciosanych kamieni

OKOLICE SIERAKOWIC: Ołtarz papieski, neogotycki kościół z 1903r.,

OKOLICE SOMONINA: Łosiowa dolina, w której można odwiedzić prawdziwe łosie, XVI wieczny kościół, grodzisko

OKOLICE SULĘCZYNA: Kamienne kręgi w Węsiorach

GDAŃSK

GDAŃSK

Wypoczynek na Kaszubach bez wątpienia uatrakcyjni Państwu zwiedzanie Gdańska, miasta o ponad tysiącletniej historii. Gdańsk kusi architekturą i zabytkami: niezwyczajny układ ulic, Zbrojownia, Katownia, Żuraw, forty napoleońskie, wystawa Europejskie Centrum Solidarności i Stocznia Gdańska, chłód przestronnych gotyckich kościołów, urokliwa ulica Mariacka, to tylko niektóre atrakcje, dla których warto tu przyjechać.

SOPOT

SOPOT

Sopot to pięknie położony kurort nadmorski, który przyciąga turystów kolorowym deptakiem Monte Casino, ciekawą architekturą i białym piaskiem na plaży. Atrakcją jest też wybiegające daleko w morze molo. Można stąd popłynąć statkiem białej floty na Hel, do Gdyni czy Gdańska.

GDYNIA

GDYNIA

Gdynia to gwarne, nowoczesne miasto. Pełno tu sklepów, pubów, restauracji i kawiarenek. Kalendarz imprez tu organizowanych, nie tylko latem, pęka w szwach: koncerty plenerowe i kameralne, przedstawienia teatralne, również na plaży, kino pod gwiazdami, festiwal filmów fabularnych. Warto też wybrać się do oceanarium i na spacer plażą w kierunku Sopotu. Oprócz szumu fal i jodu, czeka tu na nas miła niespodzianka - zadziwiające swoim rozmiarem klify, a na nich, wśród drzew, działa wojskowe.

  • JEZIORO I RZEKA

    JEZIORO I RZEKA

Kilka minut drogi od Czarnego Kosa leży malownicze jezioro i przełom rzeki Radunii.

Pięć minut spacerem od Czarnego Kosa rozciąga się Jezioro Głębokie (kasz. Jezoro Głãbòczé) To miejsce doskonałe na spacery, wycieczki przyrodnicze, a także plażowanie i kąpiele. Jezioro zajmuje aż 56 ha. Woda jest czysta, przejrzysta i głęboka, miejscami do 20 m. Jezioro Głębokie leży na obszarze kartuskiego chronionego krajobrazu. W północnej jego części znajduje się torfowisko sfagnowe i wyspa lęgowa mew. Do uprawiania turystyki kajakowej doskonale nadaje się rzeka Radunia (kaszb. Reduniô), która wypływa z niewielkiego obniżenia terenu nieopodal Jeziora Stężyckiego i przepływa przez kompleks jezior zwanych "Kółkiem Raduńskim" Pojezierza Kaszubskiego. Jednak należy zaznaczyć, że Radunia do łatwych nie należy i miejscami ma charakter górskiej rzeki. Pomiędzy miejscowością Kiełpino, a elektrownią Rutki rzeka płynie w malowniczym, wąskim lesistym jarze, Przełomie Babidolskim, utworzono tu rezerwat Jar Raduni. Jego strome stoki sięgają miejscami 40 m. I to właśnie niesamowite miejsce znajduje się 2 km. od Czarnego Kosa. To, czym zachwyca Jar Raduni to cisza, spokój i potęga przyrody. Niezapomniane wrażenie wywołują powalone drzewa, które spadają w wartki nurt rzeki, meandry, kamieniste dno obfitujące w liczne wielkie głazy. Wokoło rozciągają się lasy o pierwotnym charakterze, a wśród drzew fruwają sójki, kowaliki, rudziki, a kto ma więcej szczęścia spotkać może sarny, jelenie, dziki, a także i borsuka, tchórza czy łasice.

  • TROPEM HISTORII

    TROPEM HISTORII

Zachęcamy Państwa do wycieczek do miejsc może trochę oddalonych, ale kuszących krajobrazem i niezwykle bogatą historią.

ŻUŁAWY

Rozległe pastwiska, szuwary, przydrożne wierzby, sieć niebieskich wstążek kanałów, nad którymi szumią olchy i topole, małe drewniane kościółki, domy podcieniowe to krajobraz Żuław, które zwiedzać można wędrując, autem, rowerem, kajakiem, czy kolejką wąskotorową. Pomysłów na poznanie Żuław jest wiele. Niezapomnianą przygodą może okazać się wyprawa kajakiem wąskimi kanałami z okolic Wacławów w kierunku Gdańska. Ten szlak wodny prowadzi między łąkami i torfowiskami do samego centrum starego Gdańska. Ciekawe to doświadczenie zobaczyć miasto z tej perspektywy. Innym pomysłem jest podążanie śladami menonitów, jest ich wiele w niedalekiej odległości od Gdańska. W miejscowościach Bogatka, Wiślinka czy Lędowo znajdziecie Państwo zachowane charakterystyczne gospodarstwa holenderskie, tu pod jednym dachem znajdowały się pomieszczenia mieszkalne, spichlerze i chlew. W miejscowości Drewnica zachował się i drewniany wiatrak. Drogi są tu mało ruchliwe, odległości niewielkie, widoki piękne, wymarzone na niespieszną przejażdżkę rowerową. Kolejną atrakcją Żuław są domy podcieniowe, wsparte na drewnianych słupach połączonych arkadami, często z ozdobną elewacją konstrukcji szkieletowej wypełnionej cegłą. Na szlaku pieszo-rowerowym, który wiedzie od Koszwał do Koźlin zobaczyć można siedem takich budowli z XVIII i XIX w., ale nie tylko, bo są tu także barokowe kościoły i plebanie.

BĘDOMIN

Historia tej starej wsi kaszubskiej sięga średniowiecza, wzmiankowano o niej już w XIII w. Dziś słynna jest przede wszystkim z tego, że w barokowym dworku, w którym urodził się Józef Wybicki, mieści się Muzeum Hymnu Narodowego. Muzeum prezentuje życie Józefa Wybickiego, oraz okoliczności powstania i rolę „Mazurka Dąbrowskiego”. Obok obrazów, rycin można tu obejrzeć pomieszczenia mieszkalne, gabinet Wybickiego, meble z epoki oraz broń. Są tu także listy np. od Wybickiego do gen. Dąbrowskiego z 1806 r., czy też relacja z audiencji u Napoleona z 1807 r. Ciekawostką jest spora kolekcja tzw. muzykaliów patriotycznych, m.in. nuty i tekst polskiego hymnu z 1829 r. w języku polskim i francuskim, a także unikalna płyta gramofonowa „Jeszcze Polska nie zginęła” z 1902 r. wydana przez wytwórnię Columbia Records. Sam dwór otoczony jest pięknym, zabytkowym parkiem, w którym dzielnie trwają prastare dęby i 300 letnie lipy. Już cztery lata z rzędu, w sierpniu Muzeum przygotowuje nie lada atrakcję historyczną – widowisko pod nazwą Batalia Napoleońska. Jest to rekonstrukcja historyczna serii bitew i potyczek stoczonych przez armie Napoleona podczas kampanii 1806/1807 roku na Pomorzu.

MALBORK

O zamku w Malborku słyszał chyba każdy. Jest to największy na świecie gotycki zespół warowny, największa na świecie budowla ceglana wzniesiona rękami człowieka, ale jest to także arcydzieło architektury obronnej wieków średnich. Oprócz zamkowych wnętrz, militariów, rzeźby gotyckiej, można podziwiać tu także bogaty zbiór bursztynu. Zamek oferuje turystom osiemnaście wystaw stałych, latem przedstawienie światło i dźwięk, jesienią, nocne zwiedzanie z przewodnikiem.